Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop comes with price of Rs. 33990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel with Intel HD Graphics 620 Graphics Card. Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 33990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 363 x 248 x 18 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 7th Gen Intel processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop has Intel HD Graphics 620 GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 4 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 1 Ethernet, 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop comes with 4 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel HD Graphics 620 GPU.
Q. What is display density of Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop?
A. Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | Acer Aspire 5 Slim A515-52 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 620 |
| Memory | 4 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2 Built in speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |