Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop comes with price of Rs. 37490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 17.9 mm Thickness.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use,Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 12972.972972972973 mAH battery and 45 W AC Adapter . This model weighs 1.65 kg and measures 363.4 x 238.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in. Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD, high-brightness Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





This model comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201, 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop?
A. Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop?
A. The dimensions of this model are 363.4 x 238.5 x 17.9 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with TFT LCD display.
Q. What is the battery size of this model?
A. Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop comes with 48 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | Acer Aspire 5 A515-56 NX.A1GSI.00A Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Acer TrueHarmony technology, Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |