Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop comes with price of Rs. 37999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 37999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 43990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 10 Home, Windows 10 Home 64-bit (64-bit) installed. This model has 3 cell 12972.972972972973 mAH battery and 45 W AC Adapter . The dimensions of the laptop are 328 x 223 x 17.95 mm (height x width x thickness) and weighs 1.55 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD with IPS Technology. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has High-brightness Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 45% NTSC Color Gamut.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop has Intel Integrated Iris Xe GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 AX201, 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this model?
A. Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop comes with 48 Wh.
Q. Does Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.55 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Home, Windows 10 Home 64-bit (64-bit).
Q. What is display resolution of Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop has?
A. Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 11th Gen processor.
| Name | Acer Aspire 5 A514-54 NX.A23SI.00H Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |