Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop comes with price of Rs. 38900. This 14 in laptop The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 38900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 38900/- |
The utility of this model is Everyday Use. It weighs 1.7 kg and measures 328.8 x 236 x 17.95 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. Does Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is hard disk capacity of Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
| Name | Acer Aspire 5 A514-53 NX.HUSSI.005 Laptop |
| General | Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |