Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop comes with price of Rs. 40990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop is 10th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 40990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This laptop comes with 3 cell 12972.972972972973 mAH battery. The dimensions of the laptop are 328.8 x 236 x 17.95 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED Backlit IPS ComfyView Display (16:9 Aspect Ratio). The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 328.8 x 236 x 17.95 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is display density of Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 10th Gen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. What kind of display this model has?
A. Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop comes with Full HD LED Backlit IPS ComfyView Display (16:9 Aspect Ratio) display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Acer Aspire 5 A514-53-59U1 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |