Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop comes with price of Rs. 37600. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 37600.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 37600/- |
| Amazon | 95 | Rs. 45990/- |
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model weighs 1.45 kg and measures 321.7 x 206.6 x 19.4 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It comes with Intel Integrated GPU.





Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 321.7 x 206.6 x 19.4 mm.
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated GPU.
Q. What is the weight of Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop?
A. This model weighs 1.45 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Does Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Acer Aspire 3 A324-51 UN.343SI.00Q Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | 2 built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |