Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop comes with price of Rs. 31990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 31990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 32999/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 2 cell 9918.91891891892 mAH battery and 45 W AC Adapter. The laptop weighs 1.7 kg and measures 363.4 x 238.4 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with Full HD Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





This laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop?
A. Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 363.4 x 238.4 x 19.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 36.7 Wh.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | Acer Aspire 3 A315-58 NX.ADDSI.00A Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use, Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,36.7 Wh mWh 2 Cell Battery |