Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with price of Rs. 37990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 12 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 37990.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Intel UHD Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.37990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37990/- |
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop weighs 1.5 kg and measures 228 x 357.4 x 17.7 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with TFT. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with Intel Intel UHD Graphics GPU.
Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 12 GB LPDDR4X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop?
A. Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the weight of Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop?
A. Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop comes with LPDDR4X 12 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 228 x 357.4 x 17.7 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Intel UHD Graphics GPU.
| Name | Acer Aspire 3 15 A325-45 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Quad Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Intel UHD Graphics |
| Memory | 12 GB LPDDR4X RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0 |
| Input | Inbuilt Microphone |