Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with price of Rs. 78990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Series 2 Intel Core 5 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 78990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.78990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 78990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It weighs 1.99 kg and measures 359.5 x 238 x 22.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is Intel Core Series 2 Intel Core 5 Along with this, Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.



Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core 5 Intel Core Series 2 processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359.5 x 238 x 22.7 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.78990.
Q. What is the weight of Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 1.99 kg.
Q. What is warranty period of Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |