Acer A515-51G-55KY Laptop comes with price of Rs. 41500. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U processor with NVIDIA GeForce MX130 Graphics Card. Acer A515-51G-55KY Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 2 GB GPU Memory and 4 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 41500.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX130 |
Acer A515-51G-55KY Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 41500/- |
The Operating System installed in this laptop is DOS (64-bit). It comes with 4 cell battery. This model weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD LED IPS Display.
The processor in Acer A515-51G-55KY Laptop is 8th Gen Intel Core i5-8250U which is clocked at . Along with this, Acer A515-51G-55KY Laptop has NVIDIA GeForce MX130 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in Acer A515-51G-55KY Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in Acer A515-51G-55KY Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display resolution of Acer A515-51G-55KY Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce MX130 GPU.
Q. What is the weight of Acer A515-51G-55KY Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Which processor powers Acer A515-51G-55KY Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5-8250U 8th Gen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with DOS (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM Acer A515-51G-55KY Laptop has?
A. Acer A515-51G-55KY Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
| Name | Acer A515-51G-55KY Laptop |
| General | OS: DOS,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5-8250U,2 GB, NVIDIA GeForce MX130 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |