Lenovo V15 G2 Laptop comes with price of Rs. 37990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron N4500 with Intel Integrated Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 37990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Lenovo V15 G2 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22815/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 22990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250 Nits display.
The processor in Lenovo V15 G2 Laptop is Intel Celeron N4500 Along with this, Lenovo V15 G2 Laptop has Intel Integrated GPU.



It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in Lenovo V15 G2 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. Lenovo V15 G2 Laptop comes with FHD display.
Q. How much RAM Lenovo V15 G2 Laptop has?
A. It comes with 8 GB RAM.
Q. Does Lenovo V15 G2 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated GPU.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Lenovo V15 G2 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo V15 G2 Laptop has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo V15 G2 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone |