Lenovo ThinkPad L390 Laptop vs Lenovo C340-14IWL Laptop
Quick Comparison
NameLenovo ThinkPad L390 LaptopLenovo C340-14IWL Laptop
RAM8 GB8 GB
Display13.3 in14 in
ProcessorIntel Core i7 8th GenIntel Core i5
PriceRs. 71999Rs. 69990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Lenovo ThinkPad L390 Laptop has screen size of 13.3 in inches which falls short to Lenovo C340-14IWL Laptop's 14 in inch screen. Lenovo ThinkPad L390 Laptop has LED Screen type whereas Lenovo C340-14IWL Laptop has Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen) Screen type. Lenovo ThinkPad L390 Laptop has display density of 166 PPI & Lenovo C340-14IWL Laptop has only 157 PPI display density
Memory comparison
Both Laptops have 8 GB RAM.
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
SeriesL390
ModelC340-14IWL
UtilityEveryday UsePerformance
Device TypeHybrid
OSWindows 10 Pro (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions126.7 x 88.2 x 7.4 mm328 x 229 x 17.9 mm
Weight1.45 kg1.65 kg
Warranty1 year Warranty
Display
TypeLEDFull HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen)
TouchYesYes
Size13.3 inches14 inches
Resolution1920 x 1080 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 166 PPI~ 157 PPI
Anti Glare ScreenYesNo
FeaturesFull HD
Connectivity
EthernetMini RJ-45No
WiFiYes2x2 AC
BluetoothYesv4.1
USB Ports2 x USB Type-C, 2 x USB 3.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
HDMI1 x HDMI 1.4 Port1 x HDMI Port
Card ReaderMicro SD Card Reader4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Fingerprint SensorYesYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYes
Security Lock PortKensington Lock Port
Input
Camera720p HD/Depth cameraYes
KeyboardStandard KeyboardIsland-style Keyboard
Keyboard BacklitYes
TouchpadYesMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneDual Array MicrophoneBuilt-in Microphones
SpeakersDual Stereo SpeakerBuilt-in Dual Speakers
SoundDolby Premium Audio2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor8th Gen Intel Core i78th Gen Intel Core i5 8265U
Speed4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Cores4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
CoresQuad Core, 8 ThreadsQuad Core, 8 Threads
Cache6 MB6 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i7Core i5
Model8265U
Generation8th Gen8th Gen
Graphics
GPUIntel Integrated UHD 620
BrandIntel Integrated HDIntel
Memory
RAM8 GB DDR48 GB DDR4
RAM Bus Speed2400 MHz
Maximum RAM SupportedUpto 32 GB
RAM Slots22
Solid State Drive256 GB SSD1 TB SSD
Hard Disk InterfacePCIe SSD
Battery
Battery4 Cell Battery
Adapter Type65 W AC Adapter
Battery BackupUpto 14 hoursUpto 10 hours
Extra
Sales Package2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Pen Stylus, User Guide, Warranty Documents