Lenovo Ideapad 320 Laptop vs HP Omen 15-X7R21AV Laptop
Quick Comparison
NameLenovo Ideapad 320 LaptopHP Omen 15-X7R21AV Laptop
RAM8 GB16 GB
Hard Disk1 TB1 TB
Display15.6 in15.6 in
ProcessorIntel Core i5 7th Gen 7200UIntel Core i7 7th Gen 7700HQ
Graphics CardNVIDIA GeForce 940MXNVIDIA Geforce GTX GTX 1050
PriceRs. 47861Rs. 101649
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Talking about display size, Both Laptops feature screen size of 15.6 in. Lenovo Ideapad 320 Laptop has HD LED Backlit Anti-glare TN Display Screen type whereas HP Omen 15-X7R21AV Laptop has Full HD Screen type. HP's laptop has display density of 141 PPI & Lenovo's laptop has only 100 PPI display density
Memory comparison
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
SeriesIdeapadOMEN
Model80XL033MIN190780042649
UtilityEveryday UseGaming
OSWindows 10 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions379 x 260 x 22.9 mm388.6 x 275.6 x 24.9 mm
Weight2.2 kg2.7 kg
Warranty1 Year Onsite Warranty1 Year
Display
TypeHD LED Backlit Anti-glare TN DisplayFull HD
TouchNoNo
Size15.6 inches15.6 inches
Resolution1366 x 768 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 100 PPI~ 141 PPI
Aspect Ratio16:916:9
Anti Glare ScreenYesNo
Connectivity
Ethernet10/100 MbpsLAN
WiFiWIFI 1x1 ACYes
Bluetoothv4.1Yes
USB Ports2 x USB 3.0No USB Port
HDMI1 x HDMI Port1 x HDMI Port
Card Reader4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)Yes
Security Lock PortYesYes
Input
CameraHD Webcam, 0.92 MP1 MP (HD), 0.92 MP
KeyboardStandard KeyboardStandard Keyboard without Numpad
TouchpadTouchpadYes
Inbuilt MicrophoneBuilt-in MicrophoneYes
SpeakersBuilt-in, Stereo Speakers
Sound2 x 1.5 W Speakers with Dolby AudioPro
Optical DriveYesNo
Optical Drive Speed8x
Processor
Processor7th Gen Intel Core i5 7200U7th Gen Intel Core i7 7700HQ
Speed2 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 3.1 GHz) Cores4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
CoresDual Core, 4 ThreadsQuad Core, 8 Threads
Cache3 MB6 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i5Core i7
Model7200U7700HQ
Generation7th Gen7th Gen
ChipsetYes
Graphics
GPUNVIDIA GeForce 940MXNVIDIA Geforce GTX GTX 1050
Dedicated MemoryGDDR5 2 GBGDDR5 4 GB
BrandNVIDIANVIDIA
Memory
RAM8 GB DDR416 GB DDR4
RAM Bus Speed2133 MHz
Maximum RAM SupportedUpto 16 GBUpto 16 GB
RAM Slots22
Solid State Drive512 GB SSD
Hard Disk Capacity1 TB1 TB
Hard Disk Speed5400 RPM5400 RPM
Battery
Battery2 Cell Battery3 Cell Battery
Adapter Type65 W AC Adapter45W