iBall Premio v3.0 Laptop vs HP 11A-NA0002MU Chromebook
Quick Comparison
NameiBall Premio v3.0 LaptopHP 11A-NA0002MU Chromebook
RAM4 GB4 GB
Display14 in11.6 in
ProcessorIntel Pentium N4200MediaTek MT8183
Graphics CardIntel HD GraphicsMediaTek Integrated
PriceRs. 13990Rs. 16965
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
HP 11A-NA0002MU Chromebook has screen size of 11.6 in inches which falls short to iBall Premio v3.0 Laptop's 14 in inch screen. iBall Premio v3.0 Laptop has LED Screen type whereas HP 11A-NA0002MU Chromebook has LED Screen type. HP's laptop has display density of 135 PPI & iBall's laptop has only 112 PPI display density
Memory comparison
Both Laptops have 4 GB RAM.
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
SeriesChromebook
ModelCompBook Premio v3.011A-NA0002MU
UtilityBusinessPerformance
OSWindows 10 Professional (64-bit)Chrome (64-bit)
Dimensions334 x 240 x 21 mm285 x 192.8 x 16.8 mm
Weight1.4 kg1.07 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeLEDLED
TouchNoYes
Size14 inches11.6 inches
Resolution1366 x 768 pixels1366 x 768 pixels
PPI~ 112 PPI~ 135 PPI
Anti Glare ScreenNoYes
FeaturesFull IPS HD LED Backlit DisplayHD LED Backlit Display (73.8% Screen to Body Ratio)
Connectivity
EthernetYesNo
WiFi802.11 b/g/nRealtek Wi-Fi 5 (2x2)
Bluetoothv4v5
USB Ports1 x USB 3.01 x USB Type-C, 1 x USB 2.0
HDMI1 x HDMI Port
Card ReaderYes3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC)
Microphone InYesYes
Headphone JackYesYes
Input
CameraYes, 0.3 MPYes
KeyboardStandard Notebook KeyboardFull-size Ash Grey Keyboard
TouchpadYesHP Imagepad with Multi-touch Gesture Support
Inbuilt MicrophoneInternal MicrophoneIntegrated Dual Array Digital Microphones
SpeakersDual SpeakersBuilt-in Dual Speakers
SoundBuilt-in Google Assistant Support
Optical DriveNoNo
Processor
ProcessorIntel Pentium N4200 N4200MediaTek MT8183 MT8183
Speed4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Cores8 x 2 GHz Cores
CoresQuad Core, 4 ThreadsOcta Core
Cache2 MB2 MB
BrandIntelMediaTek
SeriesPentium N4200MT8183
ModelN4200MT8183
ChipsetMediaTek SoC
Graphics
GPUIntel HD GraphicsMediaTek Integrated
BrandIntelMediaTek
Memory
RAM4 GB DDR34 GB DDR4
RAM Bus Speed1600 MHz3200 MHz