Asus ZenBook Pro UX580GE-E2014T Laptop vs Lenovo C340-14IWL Laptop
Quick Comparison
NameAsus ZenBook Pro UX580GE-E2014T LaptopLenovo C340-14IWL Laptop
RAM16 GB8 GB
Display15.6 in14 in
ProcessorIntel Core i7 (8th Gen)Intel Core i5
Graphics CardNVIDIA Geforce GTX 1050 TiIntel Integrated UHD 620
PriceRs. 110990Rs. 69990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Asus ZenBook Pro UX580GE-E2014T Laptop features larger screen size of 15.6 in inches in comparison to Lenovo C340-14IWL Laptop's 14 in inch screen. Asus ZenBook Pro UX580GE-E2014T Laptop has LED Screen type whereas Lenovo C340-14IWL Laptop has Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen) Screen type. Asus's laptop has display density of 282 PPI & Lenovo's laptop has only 157 PPI display density
Memory comparison
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
SeriesZenBook Pro 15
ModelUX580GE-E2014TC340-14IWL
UtilityEveryday UsePerformance
Device TypeHybrid
OSWindows 10 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions365 x 251 x 18.9 mm328 x 229 x 17.9 mm
Weight1.88 kg1.65 kg
Warranty1 Year Onsite Warranty1 year Warranty
Display
TypeLEDFull HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen)
TouchYesYes
Size15.6 inches14 inches
Resolution3840 x 2160 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 282 PPI~ 157 PPI
Anti Glare ScreenNoNo
FeaturesUltra HD LED Backlit Wideview Glare Touch Display
Connectivity
EthernetGigabit EthernetNo
WiFiIEEE 802.11ac2x2 AC
Bluetoothv5v4.1
USB Ports2 x USB 3.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
HDMI1 x HDMI Port1 x HDMI Port
Card ReaderSDXC Card Reader4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Fingerprint SensorYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYes
Input
CameraVGA WebcamYes
KeyboardIlluminated Chiclet KeyboardIsland-style Keyboard
TouchpadTouchpadMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneBuilt-in Array MicrophoneBuilt-in Microphones
SpeakersBuilt-in SpeakersBuilt-in Dual Speakers
SoundSonic Master, Harmon / Kardon Speaker2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor8th Gen Intel Core i7 8750H8th Gen Intel Core i5 8265U
Speed6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
CoresHexa Core, 12 ThreadsQuad Core, 8 Threads
Cache9 MB6 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i7Core i5
Model8750H8265U
Generation8th Gen8th Gen
Graphics
GPUNVIDIA Geforce GTX 1050 TiIntel Integrated UHD 620
Dedicated MemoryGDDR5 4 GB
BrandNVIDIAIntel
Memory
RAM16 GB DDR48 GB DDR4
RAM Slots2
Solid State Drive1 TB SSD1 TB SSD
Battery
Battery8 Cell Battery4 Cell Battery
Adapter Type150 W AC Adapter65 W AC Adapter
Battery BackupUpto 10 hours
Extra
Sales PackageLaptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Pen Stylus, User Guide, Warranty Documents