Asus Vivobook 16 X1605ZAC-MB540WS Laptop vs Lenovo C340-14IWL Laptop
Quick Comparison
NameAsus Vivobook 16 X1605ZAC-MB540WS LaptopLenovo C340-14IWL Laptop
RAM16 GB8 GB
Display16 in14 in
ProcessorIntel Core i5Intel Core i5
Graphics CardIntel Iris Xe GraphicsIntel Integrated UHD 620
PriceRs. 59500Rs. 69990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Asus Vivobook 16 X1605ZAC-MB540WS Laptop features larger screen size of 16 in inches in comparison to Lenovo C340-14IWL Laptop's 14 in inch screen. Asus Vivobook 16 X1605ZAC-MB540WS Laptop has IPS-level Panel Screen type whereas Lenovo C340-14IWL Laptop has Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen) Screen type. Lenovo's laptop has display density of 157 PPI & Asus's laptop has only 142 PPI display density
Memory comparison
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
Country of OriginChina
SeriesVivobook 16
ModelX1605ZAC-MB540WSC340-14IWL
UtilityPerformancePerformance
Device TypeHybrid
OSWindows 11 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions358.7 x 249.5 x 19.9 mm328 x 229 x 17.9 mm
Weight1.88 kg1.65 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeIPS-level PanelFull HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen)
TouchNoYes
Size16 inches14 inches
Resolution1920 x 1200 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 142 PPI~ 157 PPI
Refresh Rate60 Hz
Aspect Ratio16:10
Anti Glare ScreenYesNo
Features300nits, 45% NTSC color gamut, display
Connectivity
EthernetNoNo
WiFiWi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*12x2 AC
Bluetoothv5.1v4.1
USB Ports1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
USB Port Details1x USB 2.0 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
HDMI1 x HDMI v1.4 Port1 x HDMI Port
Card Reader4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Fingerprint SensorYesYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYes
Input
Camera720p HD camera With privacy shutterYes
KeyboardBacklit Chiclet Keyboard with Num-key, YesIsland-style Keyboard
Keyboard BacklitYes
TouchpadYesMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneBuilt-in microphoneBuilt-in Microphones
SpeakersBuilt-in SpeakersBuilt-in Dual Speakers
SoundSonicMaster2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor12th Gen Intel Core i5 12500H8th Gen Intel Core i5 8265U
Speed4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
Cores12 Cores (4P + 8E), 16 ThreadsQuad Core, 8 Threads
Cache18 MB6 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i5Core i5
Model12500H8265U
Generation12th Gen8th Gen
Process Node10 nm
Graphics
GPUIntel Iris Xe GraphicsIntel Integrated UHD 620
BrandIntelIntel
Memory
RAM16 GB DDR48 GB DDR4
Maximum RAM SupportedUpto 24 GB
RAM Slots2
Solid State Drive512 GB SSD1 TB SSD
SSD InterfaceNVMe PCIe Gen4
Battery
Battery42 Wh, 3 Cell Battery4 Cell Battery
Adapter Type65W AC Adapter65 W AC Adapter
Battery BackupUpto 10 hours
Extra
Sales PackageLaptop, battery, power adapter, user guide2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Pen Stylus, User Guide, Warranty Documents