On April, 2014, ZTE launched ZTE Star 1. The Cost of this phone is Rs. 5999. The processor in ZTE Star 1 is Qualcomm MSM8928 and this mobile has 2 GB RAM with 16 GB Internal Memory. ZTE Star 1 comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 4.4.2. It has 8 MP Rear Camera with Dual LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 1080p Display Resolution, 441 ppi Display PPI, 6.6 mm Thickness and 130 g Weight which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 5999.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 16 GB |
| Battery | 2300 mAh |
| Camera | 8 MP |
On April, 2014, ZTE launched ZTE Star 1. ZTE Star 1 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 5999/- |
This phone comes with Android 4.4.2. This phone has 2300 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Single Sim. It weighs 130 g and measures 69 x 139 x 6.6 mm (height x width x thickness).
ZTE Star 1 comes with Color IPS Screen (16M colors Colors) with resolution of 1080 x 1920 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 441 PPI (Pixels per inch).
This phone has 8 MP Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Geo tagging, Touch to focus.
ZTE Star 1 is powered by 1.6 GHz Quad Core Qualcomm MSM8928 processor. There is 2 GB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 16 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. ZTE Star 1 has Android 4.4.2.
Q. When was ZTE Star 1 launched?
A. The ZTE Star 1 was launched on April, 2014.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 130 g.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This model comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What are dimensions of ZTE Star 1?
A. The dimensions of this model are 69 x 139 x 6.6 mm.
Q. Which processor powers ZTE Star 1?
A. The processor in this model is Qualcomm MSM8928.
Q. What is usb type of this phone?
A. ZTE Star 1 features microUSB.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 2300 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1080 x 1920 pixels.
| Name | ZTE Star 1 |
| General | Single Sim,Android v4.4.2 (KitKat),Ultra Slim,2300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,5 inches,1080 x 1920 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 400 MSM8928 Chipset,1.6 GHz, Quad Core Processor,2 GB RAM,16 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 64 GB |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |