Zen released its Zen Atom 203 on July, 2017. The Cost of this phone is Rs. 899. This mobile has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 899.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
Zen released its Zen Atom 203 on July, 2017. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 998/- |
This mobile has 1200 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Mini+Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Zen Atom 203 comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 1.3 MP Rear Camera.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1200 mAh Li-ion Battery.
Q. Does Zen Atom 203 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. When was Zen Atom 203 launched?
A. The Zen Atom 203 was launched on July, 2017.
Q. What is aspect ratio of Zen Atom 203?
A. This mobile comes with aspect ratio of 4:3.
| Name | Zen Atom 203 |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Extra | Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |