Xiaomi released its Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus on December 18, 2025. Price of this mobile is Rs. 49990. . This mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus runs on Android 16. This model has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this mobile also comes with 6.83 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus on December 18, 2025.
This model has Android 16. This phone has 7000 mAh Non-Removable Silicon-Carbon Battery Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1280 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 447 PPI (Pixels per inch).
There is 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash.
There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus?
A. It comes with display resolution of 1280 x 2772 pixels.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 120W Fast Charging.
Q. What is display size of this phone?
A. Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus has display size of 6.83 in.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 89.6%.
Q. What is aspect ratio of Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus?
A. It comes with aspect ratio of 20.1:9.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 7000 mAh Silicon-Carbon Battery Battery.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Xiaomi Redmi Note 17 Pro Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1280 x 2772 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass Victus 2,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |