Xiaomi Mi Notebook comes with price of Rs. 63404. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 8th Gen Intel Core i7-8550U with NVIDIA GeForce MX110 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 128 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7-8550U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX110 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 382 x 253 x 19 mm (height x width x thickness) and weighs 2.18 kg.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi laptop also has Full HD.
The processor in this laptop is 8th Gen Intel Core i7-8550U which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Xiaomi Mi Notebook has NVIDIA GeForce MX110 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in this laptop. Along with this, It also comes with 128 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Xiaomi Mi Notebook?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7-8550U 8th Gen processor.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.18 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Xiaomi Mi Notebook is powered by NVIDIA GeForce MX110 GPU.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Xiaomi Mi Notebook are 382 x 253 x 19 mm.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM Xiaomi Mi Notebook has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Xiaomi Mi Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX110 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,128 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Built-in Dual Channel Speaker,Inbuilt Microphone |