The Vivo Y600 Turbo from Vivo was launched on 2026, May 25, Coming soon. Exp. release 2026, May 27. The Expected cost of this model is Rs. 32990. Vivo Y600 Turbo is powered by Qualcomm 7s Gen4 processor and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 9020 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
The Vivo Y600 Turbo from Vivo was launched on 2026, May 25, Coming soon. Exp. release 2026, May 27. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.32990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This mobile features Android 16. This model comes with 9020 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 215 g and measures 76.2 x 163.7 x 8.3 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 3840 PWM.
There is 50 MP Dual Rear Camera in Vivo Y600 Turbo with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is 2.7 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen4 processor running in Vivo Y600 Turbo. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. What is usb type of Vivo Y600 Turbo?
A. This model has USB-C.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Vivo Y600 Turbo comes with Android 16.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.83 in.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 90W Fast Charging.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Vivo Y600 Turbo are 76.2 x 163.7 x 8.3 mm.
Q. When was Vivo Y600 Turbo launched?
A. The Vivo Y600 Turbo was launched on 2026, May 25, Coming soon. Exp. release 2026, May 27.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 215 g.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Vivo Y600 Turbo |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,9020 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Diamond Shield Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,K, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7s Gen4 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |