Vivo will launch its Vivo V80 Lite on September 24, 2027 (Expected). This phone might come at a price of Rs. 28999. and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Vivo V80 Lite comes with 4G & 3G connectivity. Vivo V80 Lite runs on Android 17. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
Vivo will launch its Vivo V80 Lite on September 24, 2027 (Expected). Vivo V80 Lite will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.28999. Keep checking us for the latest price updates of Vivo V80 Lite.
This model comes with Android 17. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Vivo V80 Lite comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has HDR10+.
This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Ring- panorama, HDR.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. When is Vivo V80 Lite going to be launched?
A. The Vivo V80 Lite is going to be launched on September 24, 2027 (Expected).
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does Vivo V80 Lite has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile comes with Android 17.
Q. What is the battery size of Vivo V80 Lite?
A. This phone comes with 7000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does Vivo V80 Lite has fast charging?
A. Yes, This model comes with 100W Fast Charging.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2392 pixels.
Q. What is usb type of Vivo V80 Lite?
A. It comes with USB-C.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.78 in.
| Name | Vivo V80 Lite |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v17,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |