Videocon Vstyle Pulse comes with price of Rs. 1250. This phone has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1250.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
Videocon Vstyle Pulse is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1250/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1325/- |
This phone comes with 1500 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 110 g.
It comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This phone has 1.3 MP Rear Camera.
Q. What is the battery size of Videocon Vstyle Pulse?
A. This mobile has 1500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of Videocon Vstyle Pulse?
A. This model comes with display size of 2.4 in.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 110 g.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone comes with aspect ratio of 4:3.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Videocon Vstyle Pulse comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Videocon Vstyle Pulse |
| General | Dual Sim,1500 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |