Videocon released its Videocon V1571 on January, 2015. Price of this mobile is Rs. 1800. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 2.8 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
Videocon released its Videocon V1571 on January, 2015. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Videocon V1571.



Q. Does Videocon V1571 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. When was Videocon V1571 launched?
A. On January, 2015, Videocon V1571 was launched.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Videocon V1571 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is usb type of Videocon V1571?
A. This phone features microUSB.
Q. Does Videocon V1571 has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of Videocon V1571?
A. This mobile comes with 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of this phone?
A. Videocon V1571 comes with display size of 2.8 in.
| Name | Videocon V1571 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |