On August, 2011, Videocon launched Videocon V1414. The Cost of this phone is Rs. 1203. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1203.
| Feature | Value |
| Display | 2 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
On August, 2011, Videocon launched Videocon V1414. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 2490/- |
This mobile has 1200 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Videocon V1414 comes with Color TFT Screen (65K colors Colors) with resolution of 176 x 200 pixels. The phone has a screen size of 2 in. It has display density of ~ 133 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.3 MP Rear Camera.





Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1200 mAh Li-ion Battery.
Q. When was Videocon V1414 launched?
A. The Videocon V1414 was launched on August, 2011.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 176 x 200 pixels.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of Videocon V1414?
A. This model comes with display size of 2 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Videocon V1414 |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2 inches,176 x 200 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,Torch,3.5mm Headphone Jack |