Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with price of Rs. 36990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen Intel Core i3 5th gen processor with Integrated Intel® HD Graphics Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 4 Cells Battery Cells and 2 years Warranty Time which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 36990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 5th gen |
| Graphics Card | Integrated Intel® HD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 36990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This model comes with Windows 8 Pro (64-bit) installed. This laptop has 4 cell battery. This laptop weighs 2.4 kg. It comes with 2 years warranty.
Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with LED Anti Glare. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i3 5th gen which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with Integrated Intel® HD Graphics GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Integrated Intel® HD Graphics GPU.
Q. Which operating system Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with?
A. It has Windows 8 Pro (64-bit).
Q. Which processor powers Toshiba Satellite R50-B I0101?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 5th gen 5th Gen processor.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Toshiba Satellite R50-B I0101 comes with 500 GB HDD.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.4 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
| Name | Toshiba Satellite R50-B I0101 |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 5th gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Integrated Intel® HD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |