Thomson Neo IN-P14N Laptop comes with price of Rs. 18990. The screen size of this Thomson laptop is 14.1 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Thomson Neo IN-P14N Laptop is Intel Celeron with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB RAM and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 18990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 18990/- |
It is meant for Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 5000 mAH battery. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14.1 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 111 PPI (Pixels per inch).
Thomson Neo IN-P14N Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, Thomson Neo IN-P14N Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Thomson Neo IN-P14N Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers Thomson Neo IN-P14N Laptop?
A. The processor in Thomson Neo IN-P14N Laptop is Intel Celeron.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 111 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 14.1 in.
Q. What is the battery size of Thomson Neo IN-P14N Laptop?
A. This laptop comes with 18.5 Wh.
| Name | Thomson Neo IN-P14N Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,1366 x 768 pixels,~ 111 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Quad Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 1 MP Camera,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,18.5 Wh mWh |