Thomson Neo 15 IN-N15I Laptop comes with price of Rs. 30990. The screen size of this Thomson laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 GB RAM which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 30990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 30990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 17567.567568 mAH battery. The dimensions of the laptop are 357.4 x 233.8 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11 ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Thomson Neo 15 IN-N15I Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with Full HD display.
Q. Does Thomson Neo 15 IN-N15I Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with LPDDR4 16 GB RAM.
| Name | Thomson Neo 15 IN-N15I Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,65 Wh mWh |