Thomson IN-K14C Laptop comes with price of Rs. 20990. The screen size of this Thomson laptop is 14.1 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. Thomson IN-K14C Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB RAM, 3000 x 2000 pixels Display Resolution, ~ 256 PPI Display PPI and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 1.23 kg Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 20990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 6000 mAH battery. The laptop weighs 1.23 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14.1 in. This model comes with resolution of 3000 x 2000 pixels and has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch). This Thomson laptop also has 400nits.
This Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Thomson IN-K14C Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Thomson IN-K14C Laptop?
A. This model weighs 1.23 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Thomson IN-K14C Laptop?
A. The processor in this model is Intel Celeron.
Q. What is display resolution of this model?
A. Thomson IN-K14C Laptop comes with display resolution of 3000 x 2000 pixels.
Q. How much RAM Thomson IN-K14C Laptop has?
A. Thomson IN-K14C Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 22.2 Wh.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14.1 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Thomson IN-K14C Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Thomson IN-K14C Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,3000 x 2000 pixels,~ 256 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 1 MP Camera,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,22.2 Wh mWh |