Tecno released its Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) on March 27, 2026. The Cost of this mobile is Rs. 18999. Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) is powered by Mediatek 6400 processor. This mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) runs on Android 16. This model has 50 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.78 inches Display Size which is great in this price range. You can also get this phone in 4GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP |
Tecno released its Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) on March 27, 2026.
This phone has Android 16. It has 6500 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 79.3 x 167.9 x 8.2 mm (height x width x thickness) and weighs 210 g.
This phone comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1576 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Rear Camera in Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash.




There is 2.5 GHz Octa Core Mediatek 6400 processor running in Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB). There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 720 x 1576 pixels.
Q. Which processor powers Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) is powered by Mediatek 6400 processor.
Q. Does Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) has fast charging?
A. Yes, This mobile has 45W.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) comes with Android 16.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 84.2%.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is the weight of Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. This mobile weighs 210 g.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 79.3 x 167.9 x 8.2 mm.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
| Name | Tecno Spark 50 5G (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,720 x 1576 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6400 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |