The Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) from Tecno was launched on October 02, 2024. Price of this phone is Rs. 12999. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 14. This model has 48 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 12999. This phone is also available in 4GB+64GB and 4GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 48 MP Dual |
The Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) from Tecno was launched on October 02, 2024. Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 12999/- |
This mobile comes with Android 14. This phone has 5000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano SIM). It weighs 189.2 g and measures 77 x 165 x 8 mm (height x width x thickness).
Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 111 PPI (Pixels per inch).
There is 48 MP Dual Rear Camera in Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB). There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) comes with?
A. Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) has Android 14.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is usb type of Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) has USB-C.
Q. What is screen to body ratio of Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) has screen to body ratio of ~ 47.8%.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 189.2 g.
Q. What is display size of this phone?
A. Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) has display size of 6.67 in.
Q. Does Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) has fast charging?
A. Yes, This phone has 18W.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
| Name | Tecno Spark 30C 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,720 x 1600 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |