Sansui U30 comes with price of Rs. 1599. and this phone has 256 MB RAM with 128 MB Internal Memory. This model runs on Android 4.4. This phone has only 2 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 1 GHz CPU Speed, 3.5 inches Display Size, 320 x 480 px Display Resolution and 2 MP Camera which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 1599.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 3.5 in |
| Internal Memory | 128 MB |
| Battery | 1300 mAh |
| Camera | 2 MP |
Sansui U30 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1599/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 2499/- |
This phone features Android 4.4. This phone comes with 1300 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 3.5 in It has display density of ~ 165 PPI (Pixels per inch).
This phone has 2 MP Rear Camera.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 256 MB RAM. The phone comes with 128 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of Sansui U30?
A. This phone has 1300 mAh.
Q. What is display size of Sansui U30?
A. This model has display size of 3.5 in.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Sansui U30 has Android 4.4.
Q. What is aspect ratio of Sansui U30?
A. Sansui U30 has aspect ratio of 3:2.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
| Name | Sansui U30 |
| General | Dual Sim,Android v4.4 (KitKat),1300 mAh Battery |
| Display | Touch,3.5 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 2 MP Camera |
| Technical | 1 GHz Processor,256 MB RAM,128 MB Inbuilt Memory |