The Samsung Galaxy Z Fold Wide is going to be launched on July 09, 2026 (Expected). The Expected cost of this model is Rs. 199999. Samsung Galaxy Z Fold Wide is powered by Qualcomm SM8750-AC processor and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 10 MP + 10 MP Dual Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 199 g Weight which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 7.6 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4800 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
The Samsung Galaxy Z Fold Wide is going to be launched on July 09, 2026 (Expected). This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.199999. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone features Android 16. This mobile comes with 4800 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 199 g and measures 123.9 x 161.4 x 4.9 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1828 x 2584 pixels. The phone has a screen size of 7.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 416 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera in Samsung Galaxy Z Fold Wide with LED Flash and AutoFocus. There is 10 MP + 10 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is 4.47 GHz Octa Core Qualcomm SM8750-AC processor running in Samsung Galaxy Z Fold Wide. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 45W Fast Charging.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile comes with USB-C.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This phone comes with aspect ratio of 20:18.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 199 g.
Q. What is display size of this model?
A. Samsung Galaxy Z Fold Wide comes with display size of 7.6 in.
Q. When is Samsung Galaxy Z Fold Wide going to be launched?
A. The Samsung Galaxy Z Fold Wide is going to be launched on July 09, 2026 (Expected).
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This phone comes with Android 16.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Z Fold Wide are 123.9 x 161.4 x 4.9 mm.
| Name | Samsung Galaxy Z Fold Wide |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,4800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,7.6 inches,1828 x 2584 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,10 MP + 10 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon (3 nm) SM8750-AC Chipset,4.47 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |