On July 09, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy Z Fold 7. Price of this model is Rs. 174999. The processor in this mobile is Qualcomm 8 Elite for Galaxy and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Samsung Galaxy Z Fold 7 comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 200 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 10 MP + 10 MP Dual Front Camera without flash.
✓ The highlights of this mobile are 200 MP Camera and 4.2 mm Thickness which are best available in this price range. Along with this, this phone also packs some more great features like 4.47 GHz CPU Speed and 215 g Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 174999. It is also available in 12GB+512GB and 16GB+1TB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4400 mAh |
| Camera | 200 MP + 12 MP + 10 MP Triple |
On July 09, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy Z Fold 7. This mobile is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.174999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 174999/- |
| Croma | 80 | Rs. 174999/- |
This mobile features Android 16. It has 4400 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 143.2 x 158.4 x 4.2 mm (height x width x thickness) and weighs 215 g.
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1968 x 2184 pixels. The phone has a screen size of 8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 368 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has HDR10+.
This mobile has 200 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 10 MP + 10 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.




Samsung Galaxy Z Fold 7 is powered by 4.47 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite for Galaxy processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 25W Fast Charging.
Q. Does Samsung Galaxy Z Fold 7 support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 215 g.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy Z Fold 7?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Z Fold 7 are 143.2 x 158.4 x 4.2 mm.
Q. What is price of Samsung Galaxy Z Fold 7?
A. Currently, This model has best price of Rs.174999.
Q. What is usb type of this model?
A. Samsung Galaxy Z Fold 7 has USB-C.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Samsung Galaxy Z Fold 7 comes with screen to body ratio of ~ 90%.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Samsung Galaxy Z Fold 7 has Android 16.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Z Fold 7?
A. The processor in it is Qualcomm 8 Elite for Galaxy.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
| Name | Samsung Galaxy Z Fold 7 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,4400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,8 inches,1968 x 2184 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 200 MP + 12 MP + 10 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,10 MP + 10 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite for Galaxy Chipset,4.47 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |