On July 09, 2026 (Expected), Samsung will launch its Samsung Galaxy Fold Wide Edition. Expected price of this model is Rs. 199999. The processor in this mobile is Qualcomm 8 Elite Gen 5 and this mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 17. This phone has 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 12 MP + 12 MP Dual Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this mobile also has 4.6 GHz CPU Speed.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 7.6 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4800 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple |
On July 09, 2026 (Expected), Samsung will launch its Samsung Galaxy Fold Wide Edition. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.199999. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This mobile features Android 17. This mobile comes with 4800 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
It comes with Color LTPO AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1968 x 2184 pixels. The phone has a screen size of 7.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 359 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has HDR10+.
This mobile has 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP + 12 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
Samsung Galaxy Fold Wide Edition is powered by 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1968 x 2184 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 7.6 in.
Q. Which operating system Samsung Galaxy Fold Wide Edition comes with?
A. This mobile comes with Android 17.
Q. What is screen to body ratio of Samsung Galaxy Fold Wide Edition?
A. Samsung Galaxy Fold Wide Edition has screen to body ratio of ~ 90%.
Q. What is aspect ratio of Samsung Galaxy Fold Wide Edition?
A. It has aspect ratio of 20:18.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Fold Wide Edition?
A. The processor in it is Qualcomm 8 Elite Gen 5.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 4800 mAh.
Q. What is usb type of this model?
A. It comes with USB-C.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Samsung Galaxy Fold Wide Edition |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,4800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,7.6 inches,1968 x 2184 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 12 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP + 12 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |