On March 12, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB). This mobile comes at a price of Rs. 15499. The processor in this model is Mediatek 6300. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) runs on Android 15. It has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 15499. You can also get this mobile in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple |
On March 12, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB). This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.15499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 15499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 15990/- |
This model has Android 15. It has 5000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 191 g and measures 77.9 x 164.4 x 7.9 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 800 nits Peak Brightness.
This model has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom up to 10x, AR Zone, Food, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video.





Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 25W Fast Charging.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 191 g.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of this model?
A. Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It has USB-C.
Q. When was Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) launched?
A. On March 12, 2025, Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) was launched.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. The processor in it is Mediatek 6300.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 19.5:9.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) comes with Android 15.
| Name | Samsung Galaxy F16 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2340 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1.5 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |