Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with price of Rs. 169990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 169990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.169990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 169990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 314.2 x 220.6 x 11.6 mm (height x width x thickness) and weighs 1.24 kg. It comes with 1 year warranty.
Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with Dynamic AMOLED 2X. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Samsung laptop also has Anti-Reflective, HDR 1000 nits, SDR 500 nits.
The processor in Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with Intel Graphics GPU.




Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, EHT320, 4096-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop?
A. Currently, Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop has best price of Rs.169990.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with 16 GB RAM.
Q. Which operating system Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. Does Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with ~ 243 PPI.
Q. What is display type of this model?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop comes with Dynamic AMOLED 2X display.
Q. Which GPU powers Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop?
A. It is powered by Intel Graphics GPU.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG1IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |