Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop comes with price of Rs. 110610. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Arc 140V GPU Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is ~ 243 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 110610. You can also get this model in 16GB+512GB and 32GB+1TB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc 140V GPU |
Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 110610/- |
| Amazon | 95 | Rs. 143899/- |
| Croma | 80 | Rs. 155990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 17054.054054 mAH battery and 65 W USB Type-C Adapter. It weighs 1.23 kg and measures 312.3 x 223.8 x 11.6 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with AMOLED Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop comes with Intel Arc 140V GPU GPU.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 be 2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop?
A. This laptop comes with 63.1 Wh.
Q. Does Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop?
A. It comes with Intel Arc 140V GPU GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop comes with ~ 243 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop comes with AMOLED Display display.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.23 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop are 312.3 x 223.8 x 11.6 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
| Name | Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG4IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Arc 140V GPU |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers ( Woofer Max 5 W x 2, Tweeter 2 W x 2),Inbuilt Microphone,63.1 Wh mWh |