Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop comes with price of Rs. 122490. The screen size of this Samsung laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with Intel Arc Graphics 140V Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 122490. You can also get this laptop in 32GB RAM +1TB SSD and 512GB SSD variants.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics 140V |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 122490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 131999/- |
| Croma | 80 | Rs. 138990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 18405.405405 mAH battery and 65W USB Type-C Adapter. The dimensions of the laptop are 355.35 x 228.09 x 13.72 mm (height x width x thickness) and weighs 1.46 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with AMOLED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop has Intel Arc Graphics 140V GPU.





This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 be 2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop?
A. The processor in Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2.
Q. Which operating system Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop?
A. This laptop has 68.1 Wh.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.46 kg.
Q. What is display density of this model?
A. Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with AMOLED display.
Q. Which GPU powers Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Arc Graphics 140V GPU.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 355.35 x 228.09 x 13.72 mm.
| Name | Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-LG3IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Arc Graphics 140V |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers ( 2 W x 2 ),Inbuilt Microphone,68.1 Wh mWh |