Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA1IN Laptop comes with price of Rs. 84768. The screen size of this Samsung laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4x RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 84768.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 84768/- |
| Amazon | 95 | Rs. 84989/- |
| Croma | 80 | Rs. 92990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 16486.486486486487 mAH battery and 65 W USB Type-C Adapter. The dimensions of the laptop are 304 x 202 x 12.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.16 kg. This model comes with 1 year warranty.
Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA1IN Laptop comes with Super AMOLED. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Samsung laptop also has 500nits Brightness, 1000000:1 Contrast Ratio, 120% DCI-P3.
It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Iris Xe Graphics GPU.
Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA1IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4x RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 304 x 202 x 12.9 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR4x 16 GB RAM.
Q. What is display density of Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA1IN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 166 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA1IN Laptop?
A. This laptop comes with display size of 13.3 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.16 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 61 Wh.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
| Name | Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA1IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR4x RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers System,Inbuilt Microphone,61 Wh mWh |