Samsung released its Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) on March 04, 2022. Price of this mobile is Rs. 18998. This Phone is powered by Qualcomm 680 processor and this mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 12. This mobile has 50 MP Quad Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 400 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 18998. This mobile is also available in 6GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP Quad |
Samsung released its Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) on March 04, 2022. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 10639/- |
| Amazon | 95 | Rs. 12990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 14599/- |
This model has Android 12. This model comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 195 g and measures 76.9 x 165.4 x 8.4 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with display resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 400 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Quad Rear Camera in Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Panorama, HDR.





There is 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 680 processor running in Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 25W Fast charging.
Q. What is aspect ratio of Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB)?
A. Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is usb type of this phone?
A. Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) features USB-C.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) comes with Android 12.
Q. What is display resolution of this model?
A. Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) comes with display resolution of 1080 x 2408 pixels.
Q. When was Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) launched?
A. On March 04, 2022, Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) was launched.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this phone are 76.9 x 165.4 x 8.4 mm.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Samsung Galaxy A23 (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1080 x 2408 pixels,Corning Gorilla Glass 5,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 680 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |