The RedMagic 11S Pro Plus from Redmagic was launched on May 18, 2026. The Expected cost of this model is Rs. 87990. RedMagic 11S Pro Plus is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor and it has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. RedMagic 11S Pro Plus comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This phone has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 4.6 GHz CPU Speed which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 6.85 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.85 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
The RedMagic 11S Pro Plus from Redmagic was launched on May 18, 2026. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.87990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone features Android 16. This phone comes with 7500 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.5 x 163.8 x 8.9 mm (height x width x thickness) and weighs 230 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1216 x 2688 pixels. The phone has a screen size of 6.85 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 431 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera in RedMagic 11S Pro Plus with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor running in RedMagic 11S Pro Plus. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display size of this model?
A. RedMagic 11S Pro Plus comes with display size of 6.85 in.
Q. Does RedMagic 11S Pro Plus has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display Ultrasonic fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 7500 mAh.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 120W.
Q. Which processor powers RedMagic 11S Pro Plus?
A. The processor in this model is Qualcomm 8 Elite Gen 5.
Q. What is screen to body ratio of RedMagic 11S Pro Plus?
A. This model has screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. When was RedMagic 11S Pro Plus launched?
A. The RedMagic 11S Pro Plus was launched on May 18, 2026.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. RedMagic 11S Pro Plus has Android 16.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 76.5 x 163.8 x 8.9 mm.
| Name | RedMagic 11S Pro Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.85 inches,1216 x 2688 pixels,144 Hz,Unspecified |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,K @ 30 fps, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof |