The Red Magic 11S Pro from Redmagic was launched on May 18, 2026. This phone might come at a price of Rs. 79990. It is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor. Red Magic 11S Pro has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this model are 4.6 GHz CPU Speed and 8000 mAh Battery which are best available in this price range. Along with this, this phone also has 6.85 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.85 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
The Red Magic 11S Pro from Redmagic was launched on May 18, 2026. Red Magic 11S Pro will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.79990. Keep checking us for the latest price updates of Red Magic 11S Pro.
This model comes with Android 16. This model has 8000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.5 x 163.8 x 8.9 mm (height x width x thickness) and weighs 230 g.
Red Magic 11S Pro comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1216 x 2688 pixels. The phone has a screen size of 6.85 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 431 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera in Red Magic 11S Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.




There is 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor running in Red Magic 11S Pro. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which processor powers Red Magic 11S Pro?
A. It is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.85 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This model has screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Red Magic 11S Pro are 76.5 x 163.8 x 8.9 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 230 g.
Q. What is usb type of this model?
A. This mobile has USB-C.
Q. Does Red Magic 11S Pro has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display Ultrasonic fingerprint sensor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This mobile has Android 16.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 1216 x 2688 pixels.
| Name | Red Magic 11S Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.85 inches,1216 x 2688 pixels,144 Hz,Unspecified |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Ultrasonic Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof |