Realme Narzo 9i comes with price of Rs. 11999. It is powered by Qualcomm 680 processor and this phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 11. This model has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 1080p Display Resolution which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It has Android 11. It has 4500 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.5 x 164.1 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 194 g.
This model comes with Color IPS LCD Screen and display resolution of 1080 x 2460 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 401 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Realme Narzo 9i with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Ultra Steady Video, Night Mode, Panoramic View, Expert, Timelapse, Portrait Mode, HDR, Ultra Macro, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filter, Chroma Boost, Slow Motion.
There is 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 680 processor running in Realme Narzo 9i. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.6 in.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This mobile has Android 11.
Q. Does Realme Narzo 9i has fast charging?
A. Yes, This model comes with 18W Fast Charging.
Q. Which processor powers Realme Narzo 9i?
A. The processor in Realme Narzo 9i is Qualcomm 680.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 194 g.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2460 pixels.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Realme Narzo 9i has screen to body ratio of ~ 90.8%.
| Name | Realme Narzo 9i |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v11,Slim,Fast Charging,4500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1080 x 2460 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 680 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |