Realme Narzo 70A comes with price of Rs. 11999. It is powered by Mediatek G88 processor. This mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. This phone has 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.52 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
This model comes with Android 12. This model has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.9 x 164.5 x 9.6 mm (height x width x thickness) and weighs 207 g.
Realme Narzo 70A comes with Color IPS LCD Screen and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.52 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 275 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Sunlight Mode.
There is 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Realme Narzo 70A with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Super Nightscape, Night Filters, Beauty, filters, HDR, Panoramic View, Portrait, Timelapse, Slo-mo, Expert.
There is 2 GHz Octa Core Mediatek G88 processor running in Realme Narzo 70A. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 18W Quick Charge.
Q. What is screen to body ratio of Realme Narzo 70A?
A. This phone comes with screen to body ratio of ~ 90.2%.
Q. What is usb type of this model?
A. It features USB-C.
Q. Does Realme Narzo 70A has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Rear fingerprint sensor.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 75.9 x 164.5 x 9.6 mm.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this model?
A. Realme Narzo 70A comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is display size of Realme Narzo 70A?
A. Realme Narzo 70A has display size of 6.52 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 207 g.
| Name | Realme Narzo 70A |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.52 inches,720 x 1600 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Helio G88 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |