On May 31, 2024, Realme launched Realme C63. The Cost of this phone is Rs. 13990. The processor in Realme C63 is Unisoc T612 and this phone has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 14. This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlights of this phone are 6.75 inches Display Size and 7.7 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 13990. You can also get this phone in 4GB+64GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On May 31, 2024, Realme launched Realme C63. This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.13990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 13990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 8499/- |
| Croma | 80 | Rs. 8999/- |
This phone comes with Android 14. It has 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 189 g and measures 76.7 x 167.3 x 7.7 mm (height x width x thickness).
Realme C63 comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Color Gamut: 83.5% NTSC, Contrast Ratio: 1500:1, Supports Sunshine Screen, Brightness: 450 Nits, Sunlight Screen: 560 Nits.
This phone has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Night, 50 MP, Manual, Panorama, Portrait, Timelapse, Slow Motion, QR Code, Google Lens.




Realme C63 is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T612 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features USB-C.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This phone comes with Android 14.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 76.7 x 167.3 x 7.7 mm.
Q. What is the weight of Realme C63?
A. This model weighs 189 g.
Q. Does Realme C63 has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. When was Realme C63 launched?
A. The Realme C63 was launched on May 31, 2024.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of Realme C63?
A. Realme C63 has display size of 6.75 in.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Realme C63 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Unisoc T612 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |