Realme Book Slim Laptop comes with price of Rs. 31990. The screen size of this Realme laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Realme Book Slim Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Realme Book Slim Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 1440 x 2160 pixels Display Resolution, ~ 157 PPI Display PPI and 14.9 mm Thickness. You can buy this product at Amazon for Rs. 31990. It is also available in i5/8GB/512GB SSD/Win10 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 31990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 32990/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 307.21 x 228.96 x 14.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.38 kg. It comes with 1 year warranty.
Realme Book Slim Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 3:2 Realme Book Slim Laptop comes with resolution of 1440 x 2160 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Realme laptop also has 100% sRGB, 90% Screen-to-body Ratio, 170° Viewing Angle.
Realme Book Slim Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.





Realme Book Slim Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4x RAM in Realme Book Slim Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE802.11 a/b/g/n/Wi-Fi 5 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Realme Book Slim Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1440 x 2160 pixels.
Q. What is warranty period of Realme Book Slim Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. Realme Book Slim Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display size of Realme Book Slim Laptop?
A. Realme Book Slim Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with IPS display.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Realme Book Slim Laptop?
A. It comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Realme Book Slim Laptop are 307.21 x 228.96 x 14.9 mm.
Q. What is the weight of Realme Book Slim Laptop?
A. This model weighs 1.38 kg.
| Name | Realme Book Slim Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1440 x 2160 pixels,~ 157 PPI,3:2 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB LPDDR4x RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual HARMAN Speaker,Inbuilt Microphone |