Realme released its Realme 6 (6GB RAM + 128GB) on March 5, 2020. This mobile comes at a price of Rs. 15999. The processor in it is Mediatek G90T . This mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 10. It has 64 MP Quad Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 405 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 15999. You can also get this model in 4GB+64GB , 6GB+64GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.5 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4300 mAh |
| Camera | 64 MP Quad |
Realme released its Realme 6 (6GB RAM + 128GB) on March 5, 2020. This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.15999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 15999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 14990/- |
| Croma | 80 | Rs. 15999/- |
It has Android 10 upgradable to 11. This model comes with 4300 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 191 g and measures 74.8 x 162.1 x 9.6 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color IPS LCD Screen and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 405 PPI (Pixels per inch).
It has 64 MP Quad Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Super NightScape, Panoramic View, Expert Mode, Timelapse, Portrait Mode, HDR.




Realme 6 (6GB RAM + 128GB) is powered by 2.05 GHz Octa Core Mediatek G90T processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 4300 mAh Li-ion Battery.
Q. When was Realme 6 (6GB RAM + 128GB) launched?
A. On March 5, 2020, Realme 6 (6GB RAM + 128GB) was launched.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 90.5%.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 74.8 x 162.1 x 9.6 mm.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Realme 6 (6GB RAM + 128GB) comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 191 g.
Q. Which operating system Realme 6 (6GB RAM + 128GB) comes with?
A. This model comes with Android 10.
Q. What is usb type of this phone?
A. This model features USB-C.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. Does Realme 6 (6GB RAM + 128GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
| Name | Realme 6 (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10 v11,Fast Charging,4300 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.5 inches,1080 x 2400 pixels,90 Hz,Corning Gorilla Glass 3,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Helio G90T Chipset,2.05 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |