Realme released its Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) on January 29, 2024. This model comes at a price of Rs. 21999. The processor in it is Qualcomm 6 Gen1 and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 14. This phone has 50 MP + 32 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 12 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 21999. This mobile is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 32 MP + 8 MP Triple |
Realme released its Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) on January 29, 2024. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 21999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 22999/- |
It features Android 14. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 190 g and measures 74.02 x 161.47 x 8.75 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2412 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Contrast Ratio: 5,000,000: 1, Brightness Adjustment: 20,000 Level, Colour Gamut: 100% DCI-P3, 2160Hz PWM Dimming, Colour Gamut: 100% DCI-P3.
It has 50 MP + 32 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Night, Street, Pro, Pano, Portrait, Timelapse, Slow-Mo, Text Scanner, Hi-Res, Starry Mode, Tilt-Shift, Macro, Movie, Dual-View Video, Group Portrait, Long Exposure.




Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 6 Gen1 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 14.
Q. Does Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) has aspect ratio of 20:1.9.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) are 74.02 x 161.47 x 8.75 mm.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 1080 x 2412 pixels.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. It comes with USB-C.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 67W SUPERVOOC Charge.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Realme 12 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2412 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 32 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 120 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 6 Gen1 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |