Poco released its Poco C81 Pro on April 27, 2026. This model might come at a price of Rs. 11999. The processor in this model is Unisoc T7250 and this mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Poco C81 Pro runs on Android 15. This phone has 13 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 6.9 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 13 MP |
Poco released its Poco C81 Pro on April 27, 2026. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.11999. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This model features Android 15. This phone has 6000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This Phone weighs 208 g and measures 79.5 x 171.6 x 8.2 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch).
This model has 13 MP Rear Camera with LED Flash. There is 8 MP Front Camera but without Flash.
Poco C81 Pro is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T7250 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When was Poco C81 Pro launched?
A. On April 27, 2026, Poco C81 Pro was launched.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model comes with Android 15.
Q. Does Poco C81 Pro has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has fingerprint sensor.
Q. What is the weight of Poco C81 Pro?
A. This mobile weighs 208 g.
Q. What is display size of Poco C81 Pro?
A. Poco C81 Pro comes with display size of 6.9 in.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 15W.
Q. What are dimensions of Poco C81 Pro?
A. The dimensions of this model are 79.5 x 171.6 x 8.2 mm.
Q. Which processor powers Poco C81 Pro?
A. Poco C81 Pro is powered by Unisoc T7250 processor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Poco C81 Pro comes with screen to body ratio of ~ 84.3%.
Q. What is usb type of this model?
A. Poco C81 Pro comes with USB-C.
| Name | Poco C81 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |